Alarm domowy – bezpieczeństwo jest ważne!

alarm do domuAlarmy do domów można podzielić biorąc pod uwagę klasę przyporządkowanego dla nich systemu alarmowego. Właściwie, istnieją cztery klasy systemów alarmowych, dlatego każdego z nas będzie łatwo określić, którego potrzebujemy właśnie do swojego domu. Określenie klasy jest niezwykle ważne ponieważ od tej decyzji będą zależeć kolejne zakupu jakie dokonamy, aby skompletować nasz zestaw alarmowy.

Decydując się zakup alarmu domowego zwróć uwagę czy jest on zgodny z aktualną polską normą (tj. normą PN-EN 50131 – jest to Norma Europejska wprowadzona do Polskich Norm po 2000r. metodą uznaniową). Pierwszy arkusz tej normy tj. PN-EN 50131-1:2007 „Systemy alarmowe – Systemy sygnalizacji włamania i napadu – Wymagania systemowe” podaje definicję czterech klas bezpieczeństwa, które uzależnione są od przewidywanej wiedzy przestępców. Jak można się domyślić, najniższą klasą bezpieczeństwa jest Klasa 1 a najwyższą Klasa 4.

Klasa 1 sprawdzi się u osób, które uważają, że ryzyko zajścia napadu właśnie w ich domu jest niewielkie. Dodatkowo alarmy tej klasy sprawdzą się u osób, które sądzą, że poziom wiedzy potencjalnego włamywacza będzie niewielki. Kolejne klasy określają większe prawdopodobieństwo włamania.

Klasy alarmów mogą być także oceniane pod kątem normy PN-E-08390-14:1993, gdzie brane pod uwagę są wartości ochranianych dóbr. Alarmy według tej normy dzielimy na klasy A, B, C i S, gdzie klasa A określa najniższą wartość ochranianych przedmiotów, a klasa S najwyższą.

Po określeniu klasy, możemy przystąpić do zaprojektowania systemu alarmowego oraz wybrać odpowiednie podzespoły, które będą wchodziły w jego skład. Warto nadmienić, że wszystkie urządzenia wchodzące w skład alarmu powinny być właśnie tej określonej wcześniej klasy. Można to sprawdzić na katalogach dodawanych zwykle do urządzenia.

Alarm nie tylko pozwala na skuteczne wykrycie intruza podczas naszej nieobecności, ale również możemy zabezpieczyć się kiedy jesteśmy w środku. Dzięki wykorzystaniu czujników określimy obszar chroniony w środku którego domownicy będą mogli spokojnie się poruszać, natomiast każde wtargnięcie w jego obręb z zewnątrz będzie skutkowało włączeniem alarmu. Systemy alarmowe można dowolnie rozbudowywać o dodatkowe czujniki, dzięki którym możemy wykryć inne zagrożenia tj. zalanie wodą, ulatnianie gazów (zarówno trujących, wybuchowych, jak i usypiających stosowanych w niektórych rodzajach włamań).

Należy zwrócić również uwagę na funkcję powiadomienia odpowiednich organów o niepożądanych zdarzeniach w naszym domu. W zależności od przewidywanych łączy telekomunikacyjnych, system alarmowy można wyposażyć w specjalne moduły pozwalające przesyłać komunikaty głosowe przez linię telefoniczną, wiadomości SMS czy e-maile.

Wybór odpowiedniego systemu alarmowego do naszego domu gra bardzo istotną rolę w podniesieniu bezpieczeństwa naszego dobytku. Warto w takich sprawach doradzić się specjalistów, którzy z alarmami mają do czynienia na co dzień. Jedną z firm oferujących alarmy w bardzo konkurencyjnych cenach jest hurtownia Suntrack.pl, której profesjonalna obsługa pozwoli na wybór najlepszego systemu alarmowego.