post

money-367974_1280Każdy kto zakłada własną firmę musi zlecić komuś prowadzenie księgowości. Z reguły osoby mające tylko powierzchowną wiedzę na te temat nie będą w stanie same poradzić sobie z prowadzeniem działalności swojej firmy. Głównie ze względu na to, że wymagana będzie od nas obszerna wiedza związana z finansami. A finanse to dziedzina, w której zmiany pojawiają się czasami nawet z dnia na dzień i trzeba być z nimi na bieżąco, aby nie narazić firmy na straty bądź inne związane z tym problemy. A zatem ktoś kto nie miał za dużo wspólnego nie poradzi sobie z prowadzeniem księgowości swojej firmy ponieważ wymaga to obszernej wiedzy i oczywiście kilkuletniej praktyki i doświadczenia.

A zatem staje przed nami dylemat wyboru pomiędzy własną księgową na etacie, a biurem rachunkowym. Jednak zarówno małe jak i średnie przedsiębiorstwa bardzo rzadko decydują się na zatrudnienie własnej księgowej ponieważ jest to po prostu nie opłacalne. Poza jej zatrudnieniem i innymi związanymi z tym kosztami pojawia się również problem zakupu dobrego sprzętu komputerowego, a także licznych programów księgowych, które w tej pracy są niezwykle ważne i niezbędne. Dobra księgowa, która dobrze zna swoją pracę zazwyczaj bardzo się ceni, ale nie każda też będzie w stanie zarówno finanse związane z prowadzeniem działalności jak i kadry i płace, a zatem może pojawić się konieczność zatrudnienia jeszcze jednej osoby, co przyniesie nam dodatkowe koszty.

Koszt to to czym najczęściej kierujemy się przy wyborze kogoś do prowadzenia księgowości swojej firmy. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem dla małych i średnich przedsiębiorstw jest skorzystanie z usług profesjonalnego biura rachunkowego. Jest to wybór najlepszy szczególnie dla tych firm których nie stać na zatrudnienie kilku osób zajmujących się finansami. Jednak na rynku istnieje mnóstwo firm spośród których możemy wybierać, a wybór do najłatwiejszych nie należy ponieważ bardzo istotną rzeczą jest wybór najbardziej kompetentnej firmy bądź biura, głównie ze względu na bezpieczeństwo. Dlatego też zwracanie uwagi tylko na cenę i wybór najtańszego biura nie zawsze będzie dla nas opłacalny i może mieć wiele negatywnych skutków zarówno dla nas jak i dla naszej firmy. A zatem wybór odpowiedniego biura jest niezwykle ważny.

Aby upewnić się czy jest to firma godna zaufania możemy zapytać bądź poprosić o pokazanie odpowiednich kwalifikacji jej pracowników. Metoda która równie często się sprawdza jest również szukanie opinii o konkretnej firmie wśród znajomych bądź pytanie o nią osób które korzystają już z usług danego biura rachunkowego.

Poradnik  przygotowało Biuro Rachunkowe EFEKTA z Warszawy