Finansowanie

Finansowanie własnej działalności

Finansowanie własnej firmy – co na start?

pieniądze na startZanim firma zacznie przynosić, zyski trzeba w nią zainwestować. Własna działalność także w dłuższej perspektywie czasowej wymaga wydatków po to, aby utrzymać ciągle konkurencyjność w swojej branży. Skąd można wziąć pieniądze na prowadzenie własnej firmy i w nagłych przypadkach, gdy niezbędny jest dodatkowy zastrzyk finansowy?

Kapitał własny

Do rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej najlepiej mieć odłożone oszczędności. W zależności od wybranego profilu działalności potrzebne będą określone kwoty – czasami praktycznie nic, gdy firmę będzie się prowadziło na swoim komputerze i w domu, innym razem to dość duże nakłady finansowe, ponieważ potrzebne jest wynajęcie biura, hala produkcyjna, maszyny, pracownicy i innego rodzaju zaplecze.

Pożyczki – nie tylko od banku

Na start, gdy nie dysponuje się wystarczającą ilością gotówki, warto zapytać bliskich o pożyczkę. Często można otrzymać ją bez żadnych problemów, żeby zacząć działalność, a potem spokojnie spłacać. Jednak jeśli taka możliwość nie jest dostępna, czekają także inne – banki i instytucje pozabankowe mają dla młodych firm specjalne oferty.

Dotacje dla firm

Drugim rozwiązaniem są dotacje, które udzielają między innymi Urząd Pracy dla osób bezrobotnych, a także Unia Europejska: Program Rozwoju Obszarów Wiejskich, Program Operacyjny Kapitał Ludzki, Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka. Dostępne są także innego rodzaju systemy wsparcia, na przykład Krajowego Systemu Usług oferującego usługi poręczeniowe i pożyczkowe dla małych i średnich firm.

Autor: J. Biernacka, Biuro rachunkowe 12-tka – www: http://ksiegowebiuro.pl