Inwestycje

Zysk –  co z nim zrobić?

Zyski – oszczędzać, inwestować czy przejadać?

 

zyski i inwestycjeKażda firma z założenia ma generować zyski, dlatego jeżeli zakłada się własną działalność, to właśnie one stają się głównym celem jej prowadzenia. Jednak nie zawsze dostępne są na wyciągnięcie ręki, a nawet jeżeli już się pojawią, to wraz z nimi powstaje także dylemat – co z nimi zrobić?

 

W przypadku małych przedsiębiorstw nie zawsze zyski są zbyt duże. Na początku też zwykle do całego interesu trzeba dopłacać i czekać aż zainwestowane w biznes pieniądze będą mogły w końcu się zwrócić. Niewielkie zyski ograniczają pole manewru, ale jednocześnie wcale nie uniemożliwiają oszczędzania. To, jakie profity w przyszłości będzie przynosiło przedsiębiorstwo, w dużej mierze zależy od decyzji podjętych właśnie w początkach jej prowadzenia.

 

Przejadanie zysków nie zawsze wychodzi na zdrowie

Gdy na koncie pojawiają się pierwsze zyski z działalności gospodarczej, wtedy zwykle pojawia się chęć wydania wszystkiego na swoje marzenia – nowy telewizor, weekend w Spa, zaszalenie na imprezie i wydanie krocie na drinki. To nic złego, ale takie posunięcia mogą opóźniać ten czas, w którym firma przeskoczy na wyższy szczebel efektywności i zacznie przynosić jeszcze więcej dochodów. Dlatego nie warto przejadać wszystkiego, najlepiej podzielić swoje zyski na kilka części i jedną przeznaczyć na bieżące sprawy, drugą na oszczędności, a trzecią na to, co chciałoby się wydać na swoje przyjemności.

 

Jak oszczędzać przyszłościowo?

Zawsze w zanadrzu warto mieć nawet niewielką sumę przeznaczoną na czarną godzinę. Obecnie mniejszość Polaków regularnie oszczędza, warto należeć właśnie do tej części. Regularne odkładanie pieniędzy nie jest wyjątkowo skomplikowane, ale wymaga samodyscypliny. Może w tym pomóc konto oszczędnościowe oraz lokaty, na których bezpiecznie zdeponuje się nadwyżki finansowe. Chociaż odsetki dla mniejszych kwot nie są wyjątkowo wysokie, pieniądze będą do dyspozycji wtedy, gdy pojawi się nagła potrzeba.

 

Inwestowanie – ryzykownie czy ostrożnie?

By pomnożyć swoje zyski, warto pomyśleć o zainwestowaniu zarobionych pieniędzy. Inwestycje mają różne oblicza – giełda, fundusze inwestycyjne różnego rodzaju, nieruchomości, dzieła sztuki, by wspomnieć o niektórych. Także świetną inwestycją jest własna firma – można poszerzyć jej asortyment, zakupić nowocześniejsze maszyny i narzędzia, przeszkolić personel lub rozszerzyć działalność o kolejne placówki.

 

Racjonalne rozdzielenie zysków pochodzących z firmy jest elementarną kwestią – inwestycje powinny być najważniejsze wtedy, gdy jako przedsiębiorca chce się odnosić jeszcze więcej sukcesów.