Jak wybrać komodę?

Komoda, o czym pomyśleć podczas wyboru?

Komody są klasycznym elementem wyposażenia wielu pomieszczeń mieszkalnych – zarówno salonów, jak i sypialni, pokoi gościnnych i dziennych czy pokoi przeznaczonych dla najmłodszych domowników. W komodzie przechowywać możemy dosłownie wszystko – począwszy od odzieży, a na książkach czy sprzętach elektronicznych kończąc. Jak wybrać komodę, która spełni nasze oczekiwania?

Materiał

Głównym czynnikiem wyboru komody do domu lub mieszkania powinno być to, z jakiego materiału została ona wykonana. Najwyższą jakością charakteryzują się meble drewniane, które spełniają wysokie wymagania użytkowników. Drewno jest mocne i wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne oraz opiera się upływowi czasu. Jest też estetycznym materiałem, który wprowadza do każdego pomieszczenia harmonię i spokój. Komoda z drewna naturalnego, np. sosnowego ma zawsze niepowtarzalny wzór słoi, który nadaje jej szczególnego charakteru. Co więcej, komody drewniane będą tak samo dobrze komponowały się w aranżacjach klasycznych, jak i w pomieszczeniach urządzonych w sposób nowoczesny. Warto wybrać komodę wykonaną z drewna pozyskiwanego z drzew rosnących w czystych regionach Polski, gdzie powietrze i woda pozostają niezanieczyszczone. Drewno bukowe czy sosnowe sprawdzi się przy tym doskonale.

Pomimo faktu, że drewniane komody będą na pewno droższe od komód wykonanych z płyt meblowych, ich wieloletni okres trwałości sprawia, że warto w nie zainwestować więcej pieniędzy. Posłużą w niezmienionym stanie kolejnym pokoleniom użytkowników. Płyta meblowa szybciej ulegnie zniszczeniu i mebel będzie wymagał wymiany na nowy.

Konserwacja mebli

Aby drewniane meble służyły użytkownikom przez kolejne dziesięciolecia, nie należy zapominać o potrzebie ich odpowiedniego konserwowania i pielęgnacji. Pod tym względem komody z płyt MDF są znacznie łatwiejsze w utrzymaniu w czystości, ale z drugiej strony nie ma możliwości, aby je odnowić i przywrócić im idealny wygląd z dnia zakupu.

Drewno powinno być lite i mocne, aby mogło zostać wykorzystane do produkcji solidnych komód meblowych. Już przy produkcji takiej komody powinny zostać zastosowane organiczne substancje wykończeniowe – impregnaty chroniące drewno przed nadmierną wilgocią i działalnością grzybów i pleśni, lakiery czy bejce, nadające mu odpowiedni, pożądany przez kupującego kolor. Są to substancje spełniające wszelkie normy bezpieczeństwa – są nieszkodliwe dla zdrowia ludzi i zwierząt, a w większości przypadków nie będą również powodować alergii u domowników. Jeśli komoda posiada odpowiednie kwalifikacje hypoalergiczne, a do jej wykończenia zastosowano bezpieczne środki konserwujące, śmiało można ją kupować.

Estetyka mebli

Nie bez znaczenia przy wyborze komody do swojego domu, mieszkania czy gabinetu w firmie jest jej design. Meble drewniane charakteryzują się przy tym ponadczasową estetyką. Dobrym wyborem będzie komoda o tradycyjnej, stonowanej formie, wykonana według bezpretensjonalnego projektu. Prostota zawsze będzie w modzie, dzięki czemu komodę będzie można wykorzystywać na szereg różnych sposobów. Przy zakupie komody prócz estetyki wykonania i wykończenia mebla musimy zwrócić uwagę na jego funkcjonalność.

Źródło: Witryna salonu meblowego Meble-BIK: http://meble-bik.pl