Koła zębate – ciekawe rozwiąznie

Koła zębate – zastosowanie

Koła zębate znajdują szerokie zastosowanie w urządzeniach w niemalże każdej dziedzinie naszego życia. W związku z tym też obecnie stosuje się zaawansowane rozwiązania technologiczne, dzięki którym produkcja kół zębatych jest jeszcze szybsza, wygodniejsza, a same elementy wytrzymałe, powtarzalne i precyzyjne.

Zaawansowane technologie w produkcji kół zębatych

Do produkcji kół zębatych wykorzystuje się obecnie urządzenia programowane komputerowo, co pozwala na idealne przeniesienie gotowego projektu do rzeczywistości.

koła zębateNa początku elementy projektowane są w takich programach jak CAD czy CAM. Następnie są one poddawane obórce mechanicznej – toczeniu i frezowaniu, także w metodzie CNC.

Potem prowadzi się obróbkę uzębień, na przykład dłutowanie, frezowanie czy przeciąganie, co pozwala na uzyskanie optymalnych parametrów uzębienia na kołach zębatych.

W następnym etapie zastosować można obróbkę cieplno-chemiczną, na przykład hartowanie czy azotowanie, a na koniec obróbkę wykańczającą, czyli szlifowanie, honowanie i inne, by produkt był gotowy do użycia.

Dlatego obecnie w produkcji kół zębatych stosuje się tak wiele różnych urządzeń, ponieważ dzięki nim można uzyskać najlepszej jakości elementy – są one wtedy niezawodne ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość i odporność na pracę nawet w warunkach ekstremalnych.

 

Źródło informacji:

Frezstal Goczałkowice – produkcja kół zębatych